ZIFF 2022

Films Screenings

Old Fort

SATURDAY- 18th
OPENING FILM
VUTA N’KUVUTE

SUNDAY 19th
AFRICAN REDEMPTION (US)
19:00 – 20:25
MASSOUD (BF/TD)
20:30 – 22:10

MONDAY 20th
Big Day (EG)
19:00 – 19:14
JANGA (TZ)
19:20 – 20:36
Red Room (IQ)
20:40 – 20:52
SHAHIN (IR)
20:55 – 22:30

TUESDAY 21st – SOUTH AFRICAN DAY
Teaspoons Of Sugar (SA)
19:00 – 19:14
Giants (SA)
19:20 – 20:25
Uncle (TZ)
20:30 – 22:16

WEDNESDAY 22nd
Difficult Dialogs about the Tanzanian film industry
(Supported by SWISS EMBASSY)

19:00 – 20:30
LA MIF (CH)
20:35 – 22:00

THURSDAY 23rd –KENYAN DAY
No Simple Way Home (KE)
Portrait of Kaye (KE)

FRIDAY 24th – EU DAY
The Smell of the Field (UA)
19.00- 19:25
My Coffin (PO)
19:30- 19:52
A New Perspective (IT)
20:00- 2020
Dorlis (FR)
20:20- 20:45
Zongo (DE)
20:45 – 21:56

SATURDAY 25th
Mvamizi/The Intruder (TZ)
19:00 – 20:06
Leaving Isiolo (KE)
20:10 – 20:25
Maangamizi (TZ)
20:30 – 22:11

SUNDAY 19th
AWARDS NIGHT

Custom House
Ajabu Screenings & Dialogue

WEDNESDAY 22nd
AJABU AJABU SCREENINGS & DIALOGUE (19:00 – 21:00)

THURSDAY 23rd
(19:00 – 21:00)
THE CAMEL’S BACK (SPAIN -2016)
LUA VERMELLA (SPAIN – 2019)

FRIDAY 24th
(19:00 – 21:00)
NO RIVER PROTECTS ME FROM MYSELF (SPAIN- 2021)
MEMORIES OF A BURNING TREE (SPAIN- 2010)

SATURDAY 25th
The Sound of Stories – Xabier Erkizia & Emmanuel Mtui – 10:00 – 15:00
NEITHER GOD NOR SANTA MARIA (SPAIN -2015) – 19:00 – 20:00
FAYA DAYI (SPAIN -2021) – 20:00 – 21:00

Michenzani at the Mnara wa Kumbukumbu ya Mapinduzi

THE ZIFF AMERICAN CORNER
This year with the support of the US Embassy in Dar es Salaam ZIFF will be screening a number of USA blockbusters reflecting the increased impact of the Black experience in America. These cultural exchanges create long-lasting ties between the United States and other countries by providing American viewers access to audiences, while sharing America’s rich culture of performing and visual arts with international audiences. This year a Three -Day Screening Program will feature a number of American blockbuster films with a strong Black cultural presence.

FROM 7 PM

19 June 2022
Harriet Tubman- (2019)
Directed by Kasi Lemmons (125min)
From her escape from slavery through the dangerous missions she led to liberate hundreds of slaves through the Underground Railroad, the story of heroic abolitionist Harriet Tubman is told.

20 June- 2022
Black Panther (2018)
Dir by Ray Coogler) (134min)

21 June 2022
The Trial of Chicago 7.
Dir: Aaron Sorkin (130min)

22 June 2022
The Lion King (2019)

Dir: Rob Minkoff and Roger Allers (87min)- Animation

Maru Maru Hotel

SUNDAY 19th
MARUMARU GROUND FLOOR CONFERENCE ROOM
A Second Life (TU) – 9:30 – 11:02
Abadan Eleven 60 (IR) – 11:10 – 12:44
NEW BOATS ( SL) – 14:00 – 14:49
PREY (UK) – 14:55 – 15:18

MARUMARU SMALL BOARDROOM
Footsteps on the Wind (BR) – 9:30 – 9:38
Who said Monster ? (IT) – 9:45 – 9:49
Invisible Manners (UK) – 10:00 – 10:07
Irreversible (IR) – 10:15 – 10:23
Obambo (TZ) – 10:30 – 11:50
Gallu (IR) – 11:55 – 12:25
Submission (PL) – 14:00 – 14:27
Water Drop (FR) -14:35 – 14:41
Triangle (UK) – 15:00 – 15:20
The Land of Destroyed Ski Jump Hill (UA) – 15:25 – 15:50

MARUMARU GARDEN
Mgeni (TZ) – 19:00 – 20:02
Chumba 61 (TZ) – 20:10 – 20:15
Lingui (The Sacred Bonds) (Chad/France/Germany/Belgium)
20:20 – 21:47

MONDAY 20th
MARUMARU GROUND FLOOR CONFERENCE ROOM
Nuru ya Maisha (TZ) – 09:30 – 11:02
Opal (FR) – 11:10 – 12:35
Binti Maringo (TZ) – 14:00 – 14:31
Mpiganaji (TZ) – 14:35 – 16:35

MARUMARU SMALL BOARDROOM
The Song Of Sin (FR) – 09:30 – 09:45
Journey To Kenya (SD) – 09:50 – 10:20
Them (IR) – 10:25 – 10:45
The Sound Of Sugar Cane Flowers (FR) – 10:50 – 11:11
Murder Tongue (PK) – 11:20 – 11:38
Fragments (RW) – 11:45 – 12:00
Hotel Astoria (DE) – 12:05 – 12:33
The Third Person (IR – 14:00 – 14:30
Phlegm (CH) – 14:35 – 14:42
Anhad -The Eternal Melody (NP) – 14:50 – 15:04
Mahakan (IR) – 15:10 – 15:28
Dorlis (FR) – 15:35 – 16:00

MARUMARU GARDEN
Taamaden (ML)  – 19:00 – 20:25
Sixteenth Week (IR) – 20:30 – 20:56
Sopor (IR) – 21:00 – 21:15
The Car Key (IR) – 21:20 – 21:35

TUESDAY 21st
MARUMARU GROUND FLOOR CONFERENCE ROOM
Night Sparkles (BR) – 09:30 – 10:56
Corpse – 11:00 – 11:04
Bird in Captivity (MX) – 11:10 – 11:32
A world free of crisis (FR) – 11:40 – 12:06
Virtual Voice (SD) – 12:10 – 12:17
Maria Kristu- (ZM) – 14:00 – 16:00

MARUMARU #6
One Take Grace (ZA) – 9:30 – 11:01
Botlhale – 11:05 – 11:40
Iyeza Medicine Biopiracy – 11:45 – 12:10
The Estuary – 12:15 – 12:24
Ukuhlolwa Kwephupha – 12:30 – 12:36

MARUMARU GARDEN – GENERATION AFRICA PROGRAM
Mary Monday (UG) – 19:00 – 19:15
Almost Somali (KE) – 19:20 – 19:53
Sisterhood (SL) – 20:00 – 21:12
A new perspective (IT) – 21:20 – 21:40

WEDNESDAY 22nd

MARUMARU GROUND FLOOR CONFERENCE ROOM
NOMINEES Sembene Ousmane Film for Development Award

Chumba 61 (TZ)
09:30 – 09:35
Journey To Kenya (SD)
09:40 – 10:10
Big Day (EG)
10:15 – 10:30
Virtual Voice (SD)
10:35 – 10:42
Mary Monday (UG)
10:45 – 11:18
Nakato (UG)
11:25 – 11:32
Kazija (TZ)
11:35 – 11:54
Courageous Daughter (TZ)
12:00 – 12:13
Complex (EG)
12:15 – 12:45
Celebrating Herstory Through Song (ZA)
14:00 – 14:12
Astel (SN)
14:15 – 14:40
Leaving Isiolo (KE)
14:45 – 15:00

MARUMARU GARDEN
Kodokushi (TR) – 19:00 – 20:35
Black Lives Matter (TZ) – 20:40 – 20:32
Repeated memories (KR) – 20:35 – 20:50
Fikirte (ET) – 20:55 – 22:05

THURSDAY 23rd
MARUMARU GROUND FLOOR CONFERENCE ROOM
Playstation (IR)  – 09:30 – 10:00
Russian Doll (IR) – 10:05 – 10:15
Complex (EG) – 10:20 – 10:50
The New Tenant (US) – 11:55 – 11:15
Found Family (US) – 11:20 – 11:25
Urithi Wa Mila (TZ) – 11:30 – 11:36
Kasongo (Im)Materiel (BE) – 11:40 – 12:00
For Your Hand (IR) – 14:00 – 14:14
Tarangire Our Heritage Our Future (TZ) – 14:20 – 14:51
Celebrating Herstory Through Song (ZA) -14:55 – 15:07
No war (IR) – 15:15 – 15:17
The Box (IR) – 15:25 – 15:35

MARUMARU GARDEN
Sungura (Lydia Matata – KE)
Animation Film-Druids (Shawn Nostrapour – KE)
If Objects Could Speak (Saitabao Kaiyare – KE)
2 Scottish Documentary Institute (SL)
Docubox films: My Town, My Life, My Lens, Our Stories – KE)

FRIDAY 24th
MARUMARU BIG CONFERENCE ROOM

I’m not Lakit (LB) – 09:30 – 10:42
Rumba Rules, New Genealogies (BE) – 10:50 – 12:37
Downstream to Kinshasa (CD) – 14:00 – 15:30
Kazija (TZ) – 15:35 – 15:58
Am Different (TZ) – 16:00 – 16:02

MARUMARU SMALL BOARDROOM – Off-Court short films
Music video Momo Kunkua (TG/Quebec)
15:00 – 15:03
In the name of Marie (TZ)
15:05 – 15:14
Globalisation (TZ)
15:15 – 15:18
The Ritual (RW)
15:20 – 15:25
Air Covid (TZ/FR)
15:30 – 15:37
Bloom (TZ)
15:38 – 15:42
The Dancer (TZ)
15:45 – 15:50
Madeni (TZ)
15:52 – 15:55
Cubi (Quebec)
15:56 – 16:01
Croche patte (FR)
16:05 – 16:09
Mine de rien (Quebec)
16:20 – 16:25
The Ordinary (FR)
16:26 – 16:35
Norte (ES)
16:36 – 16:50
Hors piste (FR)
16:55 – 17:01
Au moins le sais tu… (BE)
17:02 – 17:21
Nefta Football Club (FR)
17:22 – 17:40

SATURDAY 25th

MARUMARU GARDEN
À Bas ! (FR) – 19:00 – 20:20
EU short films – 20:25 – 22:00

MARUMARU GROUND FLOOR CONFERENCE ROOM
My Coffin (PO)
09:30 – 09:52
The smell of the field (UA)
09:55 – 10:15
The Harryian Theory (UK)
10:20 – 10:43
Nausea (IR)
10:45 – 11:00
Nahid (IR)
11:05 – 11:18
I am Yours (US)
11:20 – 12:00
Dans La Natare (CH)
12:05 – 12:10
Joyce’s Dream (TZ)
14:00 – 15:46
Vuta N’kuvute (TZ) Repeat Screening
15:50 – 17:20MARU BIG CONFERENCE ROOM
Joyce’s Dream (TZ) – 09:30 – 11:16
Dans La Natare (CH) 5min – 11:20 – 11:25
Among Us Women (ET) 85MIN – 11:30 – 12:55
Vuta N’kuvute (TZ) Repeat Screening – 14:00 – 15:30